Wspomnienia z jesieni | cz. II – Żurawie

Biebrza_żurawie_03

Tej jesieni z powodu bardzo niskiego stanu wody i głośno warczących ratraków nie mięliśmy okazji oglądać ani bukowiska ani rykowiska pomimo, iż byliśmy w idealnym czasie. Jednak w przyrodzie nic nie ginie i jeśli czegoś co chcemy nie ma to w zamian za to zobaczymy coś całkiem innego czego się nie spodziewamy. W tym roku były to żurawie i to w niesamowitej ilości. Ze względu na fakt, iż na Długiej Luce ani na Carskiej ani o wschodzie ani o zachodzie słońca nie widzięliśmy łosi, dużo czasu spędziliśmy po drugiej stronie na polach i łąkach. Żurawie – dość niepłochliwe, pojedyncze, w parach i większych stadach a także w ogormnych kluczach zlatujące się na noclegowisko. Ich ilość często zapierała nam dech w piersiach, a tym bardziej donośny klangor.

Biebrza_żurawie_04 Biebrza_żurawie_05

Rano i wieczorem na niebie grupki i większe klucze przelatujących żurawii – to był standardowy  widok tego wyjazdu. Popołudniami całe stada można było spotkać na żerowisku, na skoszonych polach kukurydzy, która tak chętnie przyciąga te piękne ptaki.

Biebrza_żurawie_06 Biebrza_żurawie_07 Biebrza_żurawie_08

Im bliżej zachodu słońca tym na polach zlatywały się coraz to większe ilości żurawii, by później gdy zrobi się lekko szaro mogły cicho i niezauważalnieprzelecieć na noclegowisko.

Biebrza_żurawie_09 Biebrza_żurawie_10 Biebrza_żurawie_11 Biebrza_żurawie_12 Biebrza_żurawie_13 Biebrza_żurawie_15 Biebrza_żurawie_16 Biebrza_żurawie_17 Biebrza_żurawie_18 Biebrza_żurawie_19 Biebrza_żurawie_20 Biebrza_żurawie_21 Biebrza_żurawie_22 Biebrza_żurawie_23 Biebrza_żurawie_24

Największe szczęście mięliśmy już w drodze powrotnej do domu, kiedy to na pożegnanie pojechaliśy na ostatni objazd po polach. Zatrzymaliśmy się przy polu gdzie co chwila zrywało się trenujące przed odlotem bardzo duże stado czajek, szpaków i kwiczołów. Wysiadając z samochodu mogliśmy usłyszeć klangor nadlatujących żurawii. Jako, że pogoda była piękna (koniec września, a my w krótkich rękawkach) postanowiliśmy jeszcze przejść się drogą po polach i popatrzeć na przelatujące klucze i posłuchać tego pięnego dźwięku jakim jest klangor. Idąc drogą zobaczyliśmy na górce stadko żurawii, aby ich nie płoszyć usiedliśmy na środku polnej drogi i przez lornetkę oglądaliśmy jak ptaki spokojnie żerują. Po ok 30 minutach z różnych stron zaczęły nadlatywać kolejne klucze, najpierw po kilka – kilkanaście sztuk aby za chwilę naszym oczom mógł ukazać się niesamowity widok kilkunastu kluczy po kilkadziesiąt osobników. Żurawie tuż nad naszymi głowami schodziły do lądowania. Niestety nie mamy zbyt długich obiektywów i zdjęcia nie oddają tego jak blisko nas siadały nieprzejmując się naszą obecnością. Widok i wrażenie przelatujących nad głowami takich ilości żurawii jest niesamowity. Postaramy się wrzucić jakiś film, choć kręcony z ręki lustrzanką bez funcji autofokusa raczej nie będzie powalający, ale może choć trochę odda to jaką adrenalinę czuliśmy w tym momencie.

Biebrza_żurawie_25

Lądujące na polu przed nami stada żurawii.

Biebrza_żurawie_26 Biebrza_żurawie_27 Biebrza_żurawie_29

Nadlatujące z różnych stron stada i wielkie klucze.
Biebrza_żurawie_30 Biebrza_żurawie_31 Biebrza_żurawie_32

Przelatujące tuż nad głową (zdjęcie robione z ziemi, gdzie kucaliśmy)

Biebrza_żurawie_33

Te czarne plamy nad lasem i po bokach to nalatujaće klucze.

IMG_9717

IMG_9692

To zdjęcie pokazuje jak są blisko i jak nic nie robią sobie z naszej obecności.

IMG_9712 Biebrza_żurawie_36 Biebrza_żurawie_38 Biebrza_żurawie_39 Biebrza_żurawie_40

Żurawie przelatujące z miejsca na miejsce ( w ten sposób chyba ćwiczyły przed odlotem na zimowisko )

Biebrza_żurawie_41 Biebrza_żurawie_42 Biebrza_żurawie_43Biebrza_żurawie_37

 

Kolejna część z serii „Wspomnienia z jesieni” już niebawem 🙂

 

powrót do części I lub więcej zdjęć w części III

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s