„Długa Luka”

Jest to kładka zawieszona tuż nad bagnami mająca swój początek przy  Carskiej Drodze i prowadzi 400 m w głąb największego na Bagnach Biebrzańskich kompleksu torfowisk niskich. Kładkę stanowi drewniany pomost zawieszony ponad powierzchnią bagna, gdzie dzięki pomostom widokowym i platformie widokowej znajdującej się na samym jej końcu możemy z bliska oglądać florę i faunę torfowisk niskich. Częstymi gośćmi w pobliżu kładki są łosie, które upodobały sobie to miejsce jako teren ich porannego i wieczornego posiłku. Przy kładce możemy spotkać takie rośliny jak: szachownicę, kaczeńce, turzyce, krwawnicę, storczyki i inne  oraz ssaki i ptaki, które można osobiście ujrzeć lub też zobaczyć ślady ich obecności w postaci wypluwek i odchodów, przy kładce można zobaczyć lub usłyszeć m.in: łosie, gronostaje, lisy, żurawie, wilki, jenoty, rycyki, kszyki, sowy, wszelkie drapieżne ptaki, kulika wielkiego, gęsi i wiele innych. Kładka „Długa Luka” jest znana przede wszystkim z gniazdujących w jej pobliżu wodniczek , jednak aby zobaczyć te małe, rzadkie i pięknie śpiewające ptaki należy wybrać się na kładkę o świcie lub przed zachodem słońca między drugą połową maja a sierpniem.

Długa Luka jest dla nas miejscem, od którego tak naprawdę zaczynamy początek każdej przygody z Bagnami Biebrzańskimi, a także wyznacza koniec tej przygody i nasz powrót do domu, jednak za każdym razem patrząc z niej na zachód słońca wiemy, że i tak wrócimy tu niedługo.

O każdej porze roku i każdej porze dnia wygląda inaczej i zaskakuje innymi spotkaniami, niemniej zdarzają się i takie dni, że nie widać w pobliżu ani łosia ani nie słychać żurawi jednak wtedy cała przyjemność to patrzenie na te rozległe otwarte przestrzenie, gdzie tak naprawdę nie mamy wstępu a przyroda rządzi się swoimi prawami. Wchodząc na ścieżkę nigdy nie wiemy czy za chwilę z brzezin z boku nie wyjdzie łoś, czy nad głowami nie przeleci nam śpiewający kulik wielki albo czy też nie obudzimy swoimi krokami siedzącego przy kładce innego przedstawiciela rodziny skrzydlatych.

DSC03217DSC03621 DSC03219

5 4DSC_6667 DSC_6660 SONY DSC SONY DSC SONY DSC 11 6 7 13 14 DSC03211

3 myśli na temat “„Długa Luka”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s